علم تأسیسات چیست؟

بشر در طول زمان پیوسته به‌دنبال یافتن و یا ایجاد شرایطی برای مناسب‌سازی و بهبود شرایط محیطی محل زندگی خود بوده و در طی سالیان متوالی به دستاوردهای بسیاری دراین زمینه رسیده‌است؛ از جمله این موارد می‌توان به تهیه و تامین آب بهداشتی مورد استفاده، تأمین برق، رسیدن به درجه حرارت و رطوبت مطلوب هوا، تمیزی هوا و… اشاره نمود.

علم تأسیسات، دانشی است که به بررسی روش های نیل به این هدف و همچنین بهبود این عوامل می‌پردازد. این علم به زیرشاخه های متفاوتی نظیر تأسیسات مکانیکی، الکتریکی و… تقسیم بندی می‌شود؛ تأسیسات مکانیکی یک محیط نیز خود زیر مجموعه های “سیستم های حرارتی(گرمایش) و برودتی(سرمایش)”، “سیستم های آبرسانی”، “آتشنشانی”، “دفع فاضلاب” و … را شامل میشود.

سیستم تهویه مطبوع (HVAC) چیست؟

دانشی است زیرمجموعه علم تأسیسات، که تمرکز آن بر روی بررسی شرایط و عوامل مرتبط با هوای محیط (مانند: رطوبت هوا، تازگی هوا، دمای هوا، کیفیت هوا و …) و انتخاب مناسب سیستم گرمایش، سرمایش (برودت) و تعویض هوای مورد نیاز در محیط برای رسیدن به شرایط آسایش حرارتی ساکنین می‌باشد. این دانش در ساختمان های مسکونی، تهویه مطبوع و در مراکز صنعتی، تهویه صنعتی نامیده می‌شود.

جهت تأمین و حفظ آسایش افراد علاوه بر به‌کارگیری سیستم‌های تأسیساتی مناسب و بهینه، نیاز است تجهیزات مورد استفاده به درستی انتخاب و خریداری شوند، به‌گونه ای که هر یک از این تجهیزات با دارا بودن راندمان عملکرد و طول عمر مفید حداکثری، علاوه بر افزایش بازده کلی سیستم، افزایش میزان آسایش ساکنین و کاهش میزان مصرف انرژی، از میزان هزینه های ناشی از انجام دوره های تعمیر و نگهداری هریک از تجهیزات و صرف زمان و انرژی جهت انجام آن می‌کاهند.

در ادامه به معرفی اجمالی برخی از مهمترین این تجهیزات و نقشی که هریک در سیستم های

تأسیساتی ایفا می‌کنند می‌پردازیم.

تجهیزات تشکیل دهنده در سیستم تهویه مطبوع

  • بویلر یا دیگ:

بویلر و یا دیگ وظیفه تولید آب گرم، آب داغ و یا بخار را در سیستم گرمایش به عهده دارد. که این وظیفه را از طریق مشعل انجام می دهد.

  • چیلر:

چیلر وظیفه ی تامین آب سرد مورد نیاز سیستم سرمایش را به عهده دارد که این کار را از طریق سیال مبرد واسطه و با سیکل تبرید تراکمی و جذبی انجام می دهد.

  • مصرف کننده ها مثل هوارسان (هواساز)، مبدل آبگرم مصرفی، مبدل حرارتی، فن کویل، رادیاتور و …

مصرف کننده ها پایانه های حرارتی هستند که به وسیله آب گرم ارسالی از دیگ یا آب سرد ارسالی از چیلر، سیال هوا یا آب را گرم و یا سرد می کنند.

  • پمپ های سیرکولاتور:

پمپ های سیرکولاتور اجزای مهمی از سیستم تهویه مطبوع می‌باشند که هدف اصلی آنها به گردش درآوردن سیال آب در مدارهای گرمایش و سرمایش می‌باشد. پمپ ها به جهت کاربری و استفاده فراوان در سیستم های مختلف، یکی از اجزای کلیدی مورد استفاده در تأسیسات مکانیکی ساختمان می‌باشند؛ از این روست که آنها را قلب تپنده سیستم توزیع جریان می نامند و می‌بایست در انتخاب آنها دقت لازم را به عمل آورد. این انتخاب هم از نظر نقطه عملکرد صحیح پمپ و از نظر کیفیت برند انتخابی حائز اهمیت است. برند گراندفوس دانمارک که از بزرگترین تولیدکنندگان پیشرو پمپ در جهان می باشد، با بیش از 60 کارخانه فعال تولیدی در سراسر دنیا، سالانه بیش از 10 میلیون دستکاه پمپ تولید و به هر گوشه ای از جهان ارسال می کند.

  • تجهیزات کنترلی:

یکی از مهمترین بخش های سیستم تهویه مطبوع سیستم کنترل می باشد زیرا اگر بهترین تجهیزات هم بدون کنترل رها شوند کارآمد نخواهند بود. به طور مثال فن کویلی که به ترموستات مجهز نباشد توان کنترل دور فن و کنترل جریان از طریق شیر کنترل را نخواهد داشت پس قادر نخواهد بود دمای مطلوبی در فضا ایجاد کند از طریق ترموستات است که می شود دور فن را تنظیم کرد، شیر کنترل آب سرد/گرم را قطع و وصل نمود و در نهایت دمای فضا را به نقطه تنظیم مطلوب ساکنین رساند.

درباره تجهیزات کنترلی بیشتر بدانیم

تجهیزات کنترلی محدوده وسیعی از محصولات را در بر می گیرند. این تجهیزات در سیستم مطبوع شامل انواع سنسورها، ترانسمیترها و سوییچ دما، رطوبت، فشار و ….، شیرهای کنترل 3 راهه، شیرهای کنترل دو راهه PICV، شیرهای کنترل بخار، شیرهای بالانسینگ دستی و اتوماتیک، شیرهای پروانه ای، محرک های دمپر، اینورترها، لوازم اندازه گیری جریان (فلومترها)، ترموستات های آنالوگ و دیجیتال، کنترلر ها و … هستند. در این میان شیرهای کنترلی از تجهیزات پراهمیت کنترل جریان در سیستم تهویه می باشد که عملکرد درست آن در دستیابی به آسایش حرارتی ساکنین نقش بسزایی دارد.

شرکت دانفوس یک شرکت قدیمی و خوش نام در زمینه تولید تجهیزات تهویه مطبوع، تبرید و سیستم های کنترل می باشد. شیرهای کنترلی دانفوس با کیفیت بسیار بالا و قیمت رقابتی انتخاب مناسبی جهت استفاده در کویل های هوارسان، منابع کویلی، فن کویل و … می باشد.

لازم بذکر است شرکت آبتین بعنوان تامین کننده و همچنین ارائه دهنده خدمات گسترده پس از فروش قطعات دانفوس در ایران فعالیت دارد.

امروزه به دلیل اهمیت بیشتر صرفه جویی در مصرف انرژی نسبت به گذشته، سیستم های دور متغیر جریان از اقبال بیشتری برخوردار شده اند و شیرهای کنترلی PICV جایگزین شیرهای کنترلی 3راهه در سیستم های تهویه مطبوع شده اند. در حقیقت با وجود تمامی نوآوری ها در سیستم های تأسیساتی، چالش بالانس و کنترل سیستم های تهویه بدون استفاده از تکنولوژی مستقل از فشار امکان پذیر نمی باشد. کمپانی دانفوس از اولین تولید کننده شیرهای PICV در جهان می باشد، که سال ها قبل شیر PICV مدل AB-QM را به بازار معرفی کرد، میلیون ها شیر PICV دانفوس در ساختمان های نقاط مختلف جهان نصب شده است. این شیر یک انتخاب مطمئن است که با تنظیم دقیق جریان مورد نیاز باعث ایجاد صرفه جویی چشمگیری در مصرف انرژی می گردد. موسسه های تحقیقاتی مستقل مثل BSRIA نیز در تست هایی که بر روی شیرهای PICV برندهای مختلف انجام داده اند این موضوع را تایید می کنند که شیر PICV دانفوس AB-QM بهترین عملکرد کنترلی را در مقایسه با بقیه رقبا در بازار دارند. همچنین موارد مطالعاتی نشان داده است که هزینه های استفاده از شیر کنترل و بالانس مستقل از فشار دانفوس سری AB-QM دوره بازگشت کمتر از 3 سال دارد.

شرکت آبتین نماینده رسمی برندهای گراندفوس و دانفوس دانمارک، با بهره مندی از پرسنل فنی مجرب و کارآمد دغدغه خریداران را در زمینه خدمات فنی و مهندسی حین و پس از فروش برطرف نموده است. شرکت آبتین با ارائه مشاوره و خدمات فنی و مهندسی در زمینه انتخاب درست تجهیزات و همچنین تأمین محصولات مورد نیاز در بسیاری از پروژه های بزرگ کشور فعالیت داشته و توانسته رضایت مندی بالای مشتریان خود را کسب کند.